Ako vybrať bezpečnostné dvere

Uvažujete nad výmenou vchodových dverí? Na trhu je množstvo kvalitných, ale aj nekvalitných bezpečnostných dverí, dokonca aj takých, ktoré sa ako bezpečnostné iba tvária, no s bezpečnosťou nemajú nič spoločné. Ak si neviete dať rady pri výbere bezpečnostných dverí, ste tu správne!


„Nie sú dvere ako dvere“

Pri výbere bezpečnostných dverí sa treba poobzerať po takých, ktoré majú platné bezpečnostné certifikáty. Na trhu je množstvo akože „bezpečnostných“ dverí, ktoré takéto certifikáty vôbec nemajú, pretože by cez bezpečnostné testy nikdy neprešli.

Bezpečnostné dvere sú certifikované v 6. bezpečnostných triedach:

  • I. bezpečnostná trieda (Najnižšia bezpečnosť)
    Takéto bezpečnostné dvere odporúčame použiť napr. na zabezpečenie prechodu medzi obytnou časťou domu a garážou, poprípade ak chcete nové dvere do bytu pričom nemáte požiadavku na bezpečnosť. Bezpečnostné dvere certifikované v I. bezpečnostnej triede poskytujú základnú ochranu domácnosti a okrem bezpečnosti poskytujú zvýšenú zvukovo-tepelnú izoláciu ako i protipožiarnu ochranu.
  • II. bezpečnostná trieda (Vyššia bezpečnosť)
    Takéto bezpečnostné dvere ponúkajú zvýšenú bezpečnosť domova. Určite sú dobrou voľbou na zabezpečenie pivnice, prechodu medzi garážou a obytnou časťou domu ale tiež na zabezpečenie bytu. Neposkytujú síce dokonalú ochranu bytu proti vykradnutiu, no v prípade ak hľadáte kvalitné dvere, ktoré vám poskytnú určitú vyššiu bezpečnosť, bezpečnostná trieda II. je tou správnou voľbou.
  • III. bezpečnostná trieda (Vysoká bezpečnosť)
    Bezpečnostné dvere certifikované v III. bezpečnostnej triede odporúčame použiť na zabezpečenie bytov a všade tam, kde požadujete vysoké zabezpečenie objektu. III. BT je najrozšírenejšia a najviac používaná bezpečnostná trieda.
  • IV. bezpečnostná trieda (Veľmi vysoká ochrana)
    Takéto dvere sa používajú na zabezpečenie bánk a všade tam, kde požadujete maximálnu úroveň zabezpečenia vašej nehnuteľnosti. Vyššia bezpečnostná trieda je V. a VI. kde ale hovoríme už nie o bezpečnostných dverách ale o trezorových dverách (trezorovej ochrane).

Konštrukcia bezpečnostných dverí

Kvalitné bezpečnostné dvere sú konštruované ako oceľové s oceľovými výstuhami (pozdĺžnymi a priečnymi). Kvalitné dvere sa od nekvalitných líšia hlavne použitými materiálmi. Aj keď sa spočiatku môže zdať, že ide o ťažké oceľové dvere, tie nekvalitné sú konštruované z tenkého plechu, ktorý prerežete klasickým otváračom na konzervy. Okrem iného nekvalitné „bezpečnostné“ dvere často nemajú žiadne ďalšie oceľové výstuhy, čo znamená, že nie sú dostatočne pevné a odolné voči vypáčeniu či inému násilnému prekonaniu.

To či ide skutočne o bezpečnostné dvere alebo len o napodobneniny môžete zistiť aj podľa hmotnosti dverí. Kvalitné oceľové dvere sú ťažké a vážia desiatky kilogramov, naopak napodobneniny „bezpečnostných“ dverí sú ľahké a vážia len pár kilogramov.

Výplň bezpečnostných dverí

Bezpečnostné dvere by okrem bezpečnosti mali ponúkať aj niečo naviac:

  • Zvukovú izoláciu
  • Tepelnú izoláciu
  • Požiarnu ochranu

Vďaka špeciálnej výplni kvalitné bezpečnostné dvere ponúkajú zvukovú izoláciu od 35 dB, tepelnú izoláciu ako i požiarnu ochranu. Požiarnu odolnosť dverí nepodceňujte. Kvalitné bezpečnostné dvere poskytujú už v základe požiarnu odolnosť aspoň 30 minút a viac.

Napodobneniny „bezpečnostných“ dverí sú vyplnené len papierovou voštinou, ktorá neposkytuje dostatočnú zvukovo-tepelnú izoláciu a už vôbec nie požiarnu odolnosť. Nedajte sa oklamať ak vám predajca dverí bude tvrdiť, že dvere sú protipožiarne lebo sú oceľové. Nekvalitné dvere prehoria za pár minút, nehovoriac o tom, že pri požiari ide aj o to, aby sa cez dvere nedostal žiadny dym. To zabezpečuje špeciálna protipožiarna páska, ktorá sa v prípade požiaru nafúkne a žiadny dym do bytu nevpustí.

Povrch bezpečnostných dverí

Kvalitné bezpečnostné dvere majú laminátový povrch, ktorý je odolný voči poškriabaniu a je jednoduchý na údržbu.

Naopak nekvalitné „bezpečnostné“ dvere sú len fóliované. Fólia nie je vhodná ako povrch vchodových dverí nakoľko je náchylná na poškriabanie.

Bezpečnostná zárubňa a montáž

Hlavným rozdielom medzi kvalitnými a nekvalitnými bezpečnostnými dverami je spôsob montáže bezpečnostnej zárubne. Kvalitné bezpečnostné dvere sú montované do novej bezpečnostnej zárubne, ktorá je kompletne vyplnená betónom.

Naopak montáž nekvalitných „bezpečnostných“ dverí je realizovaná PUR penou - zárubne  pripevnia na šróby a následne kompletne vyplnia PUR penou.

Dôležité rozdiely medzi zárubňami kotvenými PUR penou a betónom:

1.)   Pevnosť v ťahu - pri zabetónovaných zárubniach sa nedajú zárubne roztiahnuť a vyhodiť čapy dverí z uzamykacieho mechanizmu. Pri zárubniach, ktoré sú zapenované PUR penou sa naopak zárubne dajú roztiahnuť a dvere otvoriť. Dvere, ktoré sú osadené do zárubne zapenované PUR penou sa nikdy nedajú nazývať ako bezpečnostné!

2.)   Zvukovo-tepelné izolačné vlastnosti - je zrejmé, že PUR pena má výrazne horšie zvukovo-tepelno izolačné vlastnosti ako zárubne, ktoré sú poctivo zamurované.

3.)   Požiarna odolnosť - PUR pena je horľavá, betón nie. Ak vám predajca tvrdí, že má protipožiarne dvere a následne vám povie, že zárubne budú zapenované PUR penou, o žiadnej protipožiarnej odolnosti nemôže byť reč. Protipožiarne dvere musia byť osadené do zárubne, ktorá je vyplnená betónom!

Kvalitná montáž bezpečnostných dverí trvá cca 4 - 6 hodín. Do tohto času sa berie príprava a vysekanie otvoru, osadenie novej zárubne, zabetónovanie ako i osadenie a nastavenie dverí. Bezpečnostné dvere sa dajú klasicky používať ihneď po namontovaní.

Záručný, pozáručný servis a ostatné služby

Ak kupujete bezpečnostné dvere, kupujete ich na niekoľko desiatok rokov, preto je nutné si preveriť históriu firmy, a to aké služby vám dokáže poskytnúť. Poskytuje firma záručný servis ako je nastavenie dverí prípadne skrátenie dverí? To sa môže hodiť napr. v prípade, že vymieňate podlahu za inú, ktorá je o niečo vyššia.

Poskytuje firma pozáručný servis? Bezpečnostné dvere nekupujete na 2 roky ale na niekoľko generácii, počas ktorých sa môže hodiť pozáručný servis dverí ako je napr. výmena tesnenia, dverného prahu či pántov dverí.

Aké ďalšie služby môže firma poskytovať? Napríklad otváranie zabuchnutých dverí či montáž bezpečnostných doplnkov.  

Pýtajte si certifikáty, ktoré oprávňujú danú firmu vykonávať montáž bezpečnostných dverí, ide o licenciu technickej služby. Len firmy, ktoré majú dané oprávnenie môžu vykonávať montáž bezpečnostných dverí. Túto licenciu vydáva PZ SR.

Vedeli ste že ...

Bezpečnostné dvere môžete doplniť hi-tech technológiami ako je SMART digitálne kukátko pripojené na WIFI či inteligentný dverný zámok, ktorý ovládate pomocou odtlačku prsta. Čínske či poľské bezpečnostné dvere nie sú kompatibilné s daným príslušenstvom, ktoré je určené na európsky trh, preto ak chcete svoje bezpečnostné dvere ovládať pomocou mobilnej aplikácie či odtlačkom prsta, poobzerajte sa radšej po kvalitných bezpečnostných dverách.

Novinkou na trhu bezpečnostných dverí je aj povrchová úprava zárubní KOMAXIT. Táto povrchová úprava je odolnejšia proti poškriabaniu. Ďalšou novinkou je povrchová úprava dverí FUNDERMAX - dizajnové a veľmi odolné dverné povrchy, ktoré predstavila spoločnosť Sherlock.